mařinka vonná

 

Mařinka vonná (Galium odoratum) někdy nazývaná též svízel vonný je lesní bylina, dříve využívaná hojně v lékařství a léčitelství.Má přeslenité a po okraji drsné listy, a proto se jmenuje Asperula (latinsky: drsňoučká), a poněvadž příjemně voní po kumarinu, i odorata (latinsky: vonná). Mařinka vonná je vytrvalá bylina s plazivým oddenkem a drobnými bílými květy, které kvetou v květnu a červnu. Je hojně rozšířená téměř po celé Evropě a často tvoří husté porosty v listnatých lesích. Roste také v západní Asii a Severní Americe.Komu neroste planě v dosahu, může si ji snadno vypěstovat buď ze semen nebo vegetativních výhonků, které se přesazují v době, kdy mařinka kvete.Používanou částí rostliny je čerstvá nebo sušená nať, sbíraná v době květu. Sušit musíme pomalu při teplotě nepřesahující 35 °C.

V lékařství se využívá především zevně (na drobná poranění i hnisavé rány apod.), v lidovém léčitelství se pak nejčastěji používala na zklidnění a dobré usínání. Neměla by se však používat dlouhodobě, jedná se totiž o mírně jedovatou drogu s vedlejšími účinky (zejména bolestmi hlavy).

Čerstvá i sušená si dlouho uchovává krásnou vůni, pro kterou je též velmi oblíbená. Její aroma se používá i při výrobě alkoholických nápojů.

Dále jsou známé teplomilnější druhy: mařinka sivá (také bílé květenství, ale je drobnější než mařinka vonná), mařinka rolní (bledě modrá kvítka) a mařinka psí (světle fialové květy).