heřmánek léřkařský

 

je jednoletá, příjemně vonící bylina z čeledi hvězdnicovitých. Rostlina kvete od června do září.
Heřmánek lékařský roste po celém světě, a to jako plevelná rostlina v polních kulturách, především na úhorech a v obilí nebo někde i jako pěstovaná vysoce ceněná léčivá bylina.
Sbírají se květní úbory, z nichž po usušení vzniklá příjemně vonící droga Flos chamomillae. Sběr se provádí za pěkného, suchého počasí v počátku květu. Trhá se květ se stopečkou ne delší než dva centimetry. K trhání se používají česací hřebeny. Sklizeň se opakuje dvakrát až osmkrát za sezonu. Úbory nerozvité, a také překvetlé se nesbírají. Heřmánkový květ se suší ve stínu.
Působí protizánětlivě, dezinfekčně, potopudně a uvolňuje křeče. Nenahraditelný je především v dětské terapii. Čaj se užívá při chřipce, nachlazení, při žaludečních a střevních poruchách, při křečích zažívacího ústrojí a při zánětech močových cest. Heřmánková droga je nanahraditelnou surovinou ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu.
V domácnosti se čaj připravuje ze dvou lžic heřmánkového květu a čtvrt litru vařící vody. Nálev se ponechá asi 10 minut vyluhovat a pak se užívá horký, ochucený citrónem a medem. Zevně se užívá heřmánek k přípravě obkladů a koupelí na špatně hojící se rány, na kožní vyrážky, k výplachům očí a úst.