hadí kořen větší

 

je vysoce trvalá bylina z čeledi rdesnovitých. Drobné květy mají růžovou pětičetnou korunu. Hadí kořen kvete od května do června. Ve vyšších polohách i déle. Plod je tmavě hnědá nažka, uzavřená v okvětí. ¨
Druh roste po celé Evropě a zasahuje až na Sibiř. Vyžaduje vlhké prostředí,  které nachází na zamokřených loukách, pastvinách, podél řek a potoků od nížin až do horských poloh.
K léčebným účelům se sbírá oddenek , který po usušení poskytuje drogu Rhizoma bistortae. Oddenky vyrývají na podzim v září a říjnu. Po vyrytí se důkladně očistí, vyperou ve studené vodě, zbaví zaschlých nadzemních částí a pak suší za dobrého větrání na lískách. Při zdlouhavém sušení oddenky černají a plesnivějí. Dobře usušená droga je bez vůně, na lamu má narůžovělou barvu a silně svíravou chuť. Vydrží i několik let.
Využívá se k zástavě vnějšího i vnitřního krvácení, při katarech žaludku a střev a při silných průjmech. Užívá se buď v prášku nebo se z ní připravuje odvar. Ten získáme přelitím dvou až tří lžiček čtvrt litrem vody. Hotový se pije přes den. Extrakt je základní složkou připravovaných i vyráběných kloktadel užívaných proti zánětům ústní sliznice při katarech horních cest dýchacích. Též se užívá k výplachu úst po vytržení zubu, k léčení oparů a k omývání ran. Odvar se přidává i do osvěžujících koupelí.