dobromysl obecná

 

je vytrvalá, nízká bylina z čeledi hluchavkovitých. Roste na suchých loukách, mezích, na okrajích lesů, v křovinách a na suchých stráních. Celá rostlina je žláznatě chlupatá a příjemně voní. Kvete v červenci a srpnu. Plod je tmavohnědá tvrdka, která dozrává v srpnu a září.
Druh pocházející ze střední a jižní Evropy roste i v Asii až po Himálaj. U nás roste na slunných stráních a často se pěstuje v zahradách jako výborná medonosná a okrasná rostlina i jako užitečné koření.
K léčebným účelům se sbírá nať, která se seřezává nebo sežíná v období květů z vrcholových částí trsů. Materiál se pak suší ve stínu, nejlépe na půdě nebo pod přístřešky za dobrého větrání a občasného obracení. Z drogy se připravují léčivé čaje, čajové směsi, tinktury a kapky. Užívají se při nechutenství, žaludečních i žlučníkových poruchách a proti průjmům. Léčivé čaje jsou výborným prostředkem k léčení katarů horních cest dýchacích, k tlumení křečovitých záchvatů kašle a k rozpouštění hlenů. Čaj se připravuje z 1 čajové lžičky řezané drogy, která se spaří 1 šálkem vařící vody. Nechá se asi 10 minut vyluhovat, scedí se a pak se používá přes den. Nápoj působí povzbudivě na celý organismus a mírní některé bolesti hlavy apod. V lidovém léčitelství se dobromysl užívá spolu s jinými bylinami proti skleróze, k podpoře činnosti ledvin a jater a ke snižování krevního tlaku. Odvar z dobromysle se používá k přípravě aromatických koupelí, a také ke kloktání a k inhalacím.