bříza bělokorá
je vysoký štíhlý strom z čeledi břízovitých. Kmen dorůstá až dvacetipětimetrové výšky a je pokryt bílou kůrou, která se odlupuje tenkých proužcích. Pouze na spodu kmene se tvoří šedočerná, tvrdá borka.
Bříze roste po celé Evropě a v Asii a zasahuje až do Japonska. Je to strom velice nenáročný, který roste jak v nížinách, tak ve vyšších polohách, na suchých stráních i kamenitých sutích.
K léčebným účelům se sbírají listy, které sušením poskytují drogu Folium betulae. Listy se ručně otrhávají nebo sdrhávají z mladých větviček v období května a června, kdy jsou ještě mladé a lepkavé. Asi jedna třetina listů se musí na rostlině ponechat. Jehnědy a větvičky se ze sběru odstraňují. Nejlépe sušíme přirozeným teplem, maximálně do 40 stupňů Celsia. Dobře usušená droga kořenitě voní a je nahořklá. Při správném uložení v suchu temnu vydrží i dva roky.
V domácnosti se připravuje účinný čaj z březových listů přelitím jedné až dvou lžic řazané drogy asi čtvrt litrem vařící vody Směs se ponechá 10 minut vyluhovat, pak se scedí a užívá dvakrát denně. Tyto léčivé čaje pomáhají při léčení nemocí močových cest, při ledvinových kamenech, proti revmatickým bolestem, při pléčení katarů horních cest dýchacích, při nachlazení a kašli. K použití v lidovém léčitelství se sbírají také pupeny, které mají stejné použití jako listy. Sbírají se v zimě nebo v předjaří na porostech určených k mýcení.
V kosmetice se suchých březových listů používá k přípravě léčivých a dezinfekčních koupelí, které čistí pleť, uvolňují ucpané póry a podporují regenerační schopnost kůže. Ve vlasové kosmetice je známá březová voda, což je míza z břízy konzervovaná přídavkem lihu. Zabraňuje tvorbě lupů, snižuje mastnotu vlasů a zvyšuje jejich pružnost a lesk.
Fotogalerie: bříza bělokorá
Tato fotogalerie je prázdná.