Borovice lesní
je jehličnatý strom ze stejnojmenné rostlinné čeledi borovicovitých. Druh je hojně zastoupen ve smíšených lesích po celé Evropě a Asii. Za příznivých podmínek dorůstá až do padesátimetrové výšky, dosahuje až metrové tloušťky kmene a dožívá se až 500 let. Strom začíná kvést až po patnácti letech vždy v květnu a červnu.
Kůra i dřevo jsou proniknuty pryskyřičnými kanály s vonnou pryskyřicí, která se na vybraných lesních lokalitách těží. Zčásti se používá k přípravě mastí a náplastí, zčásti se zpracovává na terpentýn, který je součástí různých protivermatických a protineuralgických mastí, a také se inhaluje. Mladé výhony se odštipují časně zjara v období, kdy jsou ještě částečně zakryty šupinami. Suší se ve stínu v jednoduché vrstvě za častého obracení a dobrého větrání. Sušení na kamnech nebo v sušárně se nedoporučuje, protože přiskyřice při tom snadno vytéká. Po usušení je nutno skladovat v uzavřených nádobách. Vydrží jen jeden rok.
Ze sušených výhonů se připravuje nálev tak, že se jeden díl drogy přeleje pěti díly horké vody, směs se ponechá 20 až 40 minut vyluhovat, pak se zcedí, ochutí cintronem, osladí cukrem a pije se jako posilující čaj v dávce půl sklenky na den.