Andělika lékařská

 

je statná dvouletá až víceletá bylina z čeledi miříkovitých, pocházející z hornatých oblastí střední a severní Evropy a západní Asie. Ve volné přírodě roste na vlhkých místech  podél řek, potoků, bystřin, na prameništích a na podmáčených loukách. V podzemí vytváří ztlustlý, řepovitý oddenek se silnými, rozvětvenými kořeny.
Vzpřímená, rozvětvená, až dva metry vysoká lodyha je uvnitř dutá a na povrchu hrubě rýhovaná. Drobné, nazelenalé květy jsou uspořádány do velkých, kulovitých okolíků. Rostlina kvete v červenci a srpnu. Plody jsou sploštělé dvojnažky, které dozrávají v srpnu a září. Celá rostlina silně aromaticky voní a při práci s ní se u citlivějších jedinců objevují i kožní vyrážky.

Pro farmaceutické účely se výhradně pěstuje na polích a zahradách. Produktem jsou oddenky a kořeny, které po zpracování poskytují cennou drogu Radix angelicae.
V léčebné praxi se používá především k léčení poruch zažívacího ústrojí, jako je nechutenství, nedostatečná sekrece žaludečních šťáv, žaludeční a střevní neurózy apod. Drogy mají také močopudný a potopudný účinek. Používají se i proti slabým nervovým poruchám a proti kašli. Vyšší dávky čistých drog však mohou způsobovat poruchy činnosti ledvin a zvyšovat přecitlivělost organismu ke slunečnímu záření.